Haberler Sağlık ve Sosyal Hizmetler S.K.Haberleri Sağlıklı Nesiller Derneği ile İşbirliği Protokolü İmzalandı
Sağlıklı Nesiller Derneği ile İşbirliği Protokolü İmzalandı

MYK Meslek Standartları Dairesi Başkanlığı meslek standardı hazırlama konusunda görevlendirilecek gönüllü kurum ve kuruluşlardan talep alınması, taleplerin değerlendirilmesi, kuruluşların görevlendirilmesi ve işbirliği protokollerinin imzalanmasına yönelik teknik çalışmalarını sürdürmektedir.

Sağlık ve Sosyal Hizmetler sektörü kapsamında Sağlıklı Nesiller Derneği ile 30 Eylül 2009 tarihinde Meslek Standardı Hazırlama İşbirliği Protokolü imzalandı.

Mesleki Yeterlilik Kurumu Başkanı Bayram AKBAŞ ve Sağlıklı Nesiller Derneği Başkanı Enginer BİRDAL’ın imzaladığı Meslek Standardı Hazırlama İşbirliği Protokolü ile Hastane Temizlik Personeli, Sterilizasyon ve Dezenfeksiyon Personeli taslak meslek standartlarının hazırlanma süreci başlatılmış oldu.


 

Sağlıklı Nesiller Derneği ile imzalanan protokol kapsamında standardı hazırlanacak meslekler için tıklayınız...

Süreç Nasıl İşliyor?

Ulusal Meslek Standardı Hazırlanması Hakkında Yönetmeliğe göre; meslek standartları Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından görevlendirilen kurum veya kuruluşlara hazırlatılır. Görevlendirilecek kurum ve kuruluşlar MYK Yönetim Kurulu kararıyla belirlenir. Sürecin devamında, Meslek Standardı Hazırlama İşbirliği Protokolü imzalanan kuruluşlar, sektördeki mesleklerin standartlarını MYK ile işbirliği halinde hazırlar ve taslak standartlar ilgili Sektör Komitesi’ne sunulur.

Sektör komitesinde incelenen ve doğrulanan standartlar MYK Yönetim Kurulu’nun onayını müteakip Resmi Gazete’de yayımlanarak Ulusal Meslek Standardı (UMS) olarak yürürlüğe girer.

MYK Yönetim Kurulu tarafından belirlenen öncelikli sektörlere yönelik değerlendirmeler ve görevlendirmeler kademeli olarak yürütülmekte olup, önümüzdeki dönemlerde görevlendirilen kuruluşlarla İşbirliği Protokolleri’nin imzalanmasına devam edilecektir. Mesleki Yeterlilik Kurumu’ndan herhangi bir ücret ve başka hak talep etmeksizin meslek standardı hazırlamak, geliştirmek ve güncellemek konularında istekli olan kuruluşların seçimine ve sorumluluklarının tanımlanmasına ilişkin usul ve esaslar belirlenmiş ve Yönetim Kurulu tarafından onaylanmıştır. Kurum ve Kuruluşların görevlendirilme süreci, ölçütleri ve görevleri için tıklayınız...
 
1638150568.014 - 29.11.2021 02:23:09 - 10.6.40.128 - [52.23.219.12]