Haberler Sınav ve Belgelendirme Dairesi Başkanlığı Çalışma Hayatında Mesleki Yeterlilik Çalıştayının Üçüncüsü Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız Sayın Zehra Zümrüt SELÇUK’un Katılımlarıyla Gerçekleştirildi.
Çalışma Hayatında Mesleki Yeterlilik Çalıştayının Üçüncüsü Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız Sayın Zehra Zümrüt SELÇUK’un Katılımlarıyla Gerçekleştirildi.

Çalışma Hayatında Mesleki Yeterlilik Çalıştayının üçüncüsü 11-12 Aralık 2019 tarihlerinde Ankara’da gerçekleştirildi. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız Sayın Zehra Zümrüt SELÇUK, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcımız Sayın Ayşe ERGEZEN, Ankara Milletvekilleri Sayın Emrullah İŞLER, Sayın Orhan YEĞİN, Sayın Arife POLAT DÜZGÜN, Sayın Ayhan ALTINTAŞ, MEMURSEN Genel Başkanı Sayın Ali YALÇIN, HAK-İŞ Genel Başkanı Sayın Mahmut ARSLAN, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Hakan ÜLGEN, TESK Genel Başkanı Sayın Bendevi PALANDÖKEN, ASO Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Nurettin ÖZDEBİR, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası Türkiye Başkan Vekili Sayın Barış DİNÇER ve kamu ve sivil toplum kuruluşlarımızın değerli yöneticileri ve Kurumumuz tarafından yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarının katılımlarıyla gerçekleştirilmiştir.

121219-1

Kurum Başkanımız Sayın Adem CEYLAN tarafından yapılan açılış konuşmasında çalışma hayatında mesleki yeterliliğin unsurları olan meslek standartları, yeterlilikler, ölçme, değerlendirme ve belgelendirme süreçleri ile nitelikli işgücü, üretimde etkinlik, verimlilik ve kalite güvencesi hususlarını değerlendirerek Kurumumuz bünyesinde yürütülen faaliyetlere ilişkin son dönemde gerçekleştirilen çalışmalar hakkında bilgiler vermiştir. Meslek standartlarına, ulusal yeterliliklere, kalite güvencesi sağlanmış sınav ve belgelendirme sistemine, Türkiye Yeterlilik Çerçevesi ve Kurumumuzun yürütmekte olduğu AB projelerine ait yapılan çalışmaları aktaran Sayın CEYLAN ülkemizin nitelikli ve belgeli insan kaynağının oluşturulmasında Mesleki Yeterlilik Kurumunun kilit bir rol üstlendiğinin altını çizdi.

121219-2

121219-3

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası Türkiye Başkan Vekili Sayın Barış DİNÇER, Banka olarak Mesleki Yeterlilik Sistemine verdikleri katkılardan bahsederek, önümüzdeki dönemlerde daha önce Mesleki Yeterlilik Kurumu ile yapılan işbirliklerinin artırılacağını ve Türkiye’nin mesleki yeterlilik sistemine katkı sağlamaya devam edeceklerini ifade etmiştir.

121219-4

Türkiye Esnaf Sanatkârlar Konfederasyonu Başkanı Sayın Bendevi PALANDÖKEN‘de konuşmasında konfederasyon olarak MYK'nın kuruluşuna her aşamasında katkı verdiklerini, TESK-ESYEM ile birlikte toplumsal ve kişisel hizmetler sektöründe sınav ve belgelendirme faaliyetlerini yürüttüklerini bundan sonra da kurumun misyonunun daha ileriye taşınması noktasındaki çalışmaları destekleyeceklerini belirtmiştir.

121219-5

Çalıştay’da konuşan TOBB Yönetim Kurulu Sayın Hakan ÜLGEN Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği olarak MYK’nın kalite güvencesi sağlanmış sınav ve belgelendirme sistemine katkı sağlamak adına MEYBEM’i kurduklarını ve ülkemizin dört bir yanında sınav ve belgelendirme faaliyetlerini sürdürecek çalışma hayatına katkıda bulunduklarını ifade etmiştir.

121219-6

Çalıştay’ da konuşan Hak-İş Genel Başkanı Sayın Mahmut ARSLAN’da konfederasyon olarak MYK'nın kuruluşuna her aşamasında katkı verdiklerini, bundan sonra da kurumun misyonunun daha ileriye taşınması noktasındaki çalışmaları destekleyeceklerini belirtmiştir. Hak-İş olarak, sınav ve belgelendirme merkezinin çalışmaları hakkında da bilgi veren Arslan, özellikle konfederasyon olarak belge zorunluluğunda yer alan sınav ve belgelendirme teşviklerinin süresinin uzatılmasının iş dünyası ve çalışanlar açısından önemli olduğu vurgulamıştır.

121219-7

Memur Sendikaları Konfederasyonu Genel Başkanı Ali YALÇIN konuşmasında Mesleki Yeterlilik Kurumu‘nun çalışma hayatına etkin politikalar ürettiği ve nitelikli insan kaynağının ölçülüp belgelendirilmesinde Bayındır Memursen MESYET olarak MYK’nın sınav ve belgelendirme sistemi içerisinde ülkemize hizmet ettiklerini ifade etmiştir. Sayın YALÇIN, yaklaşık 900 bine yakın vatandaşımızın belge almasında mevcut İşsizlik Sigortası Fonu teşviklerinin etkili olduğunu ve konfederasyon olarak bu teşviklerin uzatılmasını yetkililerden talep ettiklerini belirtmiştir.

121219-8

Çalıştay’ da konuşan Milletvekillerimiz Sayın Emrullah İŞLER ülkemizde mesleki ve teknik eğitimin önemine vurgu yaparak her mesleğin mesleğinde ehil kişiler tarafından icra edilmesinin ülkemize büyük bir değer katacağını ifade ederek Mesleki Yeterlilik Kurumunun paydaşları ile birlikte sunduğu hizmetlerin mesleklere standart ve çalışanlarımıza ise güvenilir bir belge sunmasının son derece önemli olduğunu belirtmiştir.

121219-9

Çalıştayımızın ev sahibi ve onur konuğu olan Sayın Bakanımız Zehra Zümrüt SELÇUK yaptığı konuşmada, MYK ile İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü’nün işbirliği araştırması yaptığını ifade ederek, “Bu araştırmada; imalat sektöründe belgeli çalışanların belgesiz çalışanlara oranla yüzde 25 daha az iş kazasına uğradığını tespit ettik. Bu belgeler çoğaldıkça iş kazaları daha da azalacak.” açıklamasında bulundu.

121219-10

121219-11

Mesleki Yeterlilik Kurumu’nun nitelikli istihdam ve işgücünü arttırmak için 13 yıldır çalışmalarına devam ettiğine dikkat çeken Selçuk, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın ifade ettiği gibi; ‘Beşeri sermayemiz bizim en büyük gücümüz.’ Gelecek yüzyılı insan ve insan odaklı çalışmalar belirleyecek.” diye konuştu.

 

Nitelikli işgücünün önemine değinen Bakan Selçuk, “İşsizlikle mücadele edebilmek ve istikrarlı büyümeyi sağlamak için, işgücü piyasasında arz-talep dengesini sürdürülebilir bir niteliğe kavuşturmak durumundayız. Bunun için, öncelikle değişik sektörlerdeki nitelikli insan ihtiyacını arttırmamız gerekiyor.” dedi.

121219-12

121219-13

870 bine yakın mesleki yeterlilik belgesi verildiğini kaydeden Bakan Selçuk, 2023 yılı hedefinin 1 milyon kişiye mesleki yeterlilik belgesi kazandırmak ve ulusal meslek standardı sayısını da bine tamamlamak olduğunu belirtti.

Yeni uygulama ile mesleki yeterlilik belgesini çift dilde düzenleneceğini söyleyen Sayın Bakanımız, “Uygulamayı ilk etapta Türkçe-İngilizce ve Türkçe-Arapça olarak hazırlanacak belgelerle başlatacağız. Çift dilli belge alan vatandaşlarımızın, yabancı firmalara da yabancı işverenlere de kendi mesleki yeterliliğini kanıtlama ve yurt dışında iş bulma potansiyelini arttırmayı düşünüyoruz.” ifadesini kullandı.

121219-14

121219-15

Avrupa Yeterlilikler Çerçevesi ile uyumlu hale getirilen Türkiye Yeterlilikler Çerçevesinin Avrupa Komisyonu’nda kabul edildiğini anımsatan Sayın Bakanımız , “Böylece Avrupa’da kendi yeterlilik çerçevesini oluşturan 8 ülkeden biri haline geldik.” dedi.

Açılış konuşmasının ardından Sayın Bakanımız çeşitli sektörlerde MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi almaya hak kazanan 24 çalışanımızın belgelerini protokol üyeleri ile birlikte takdim etti.

121219-16

121219-17

Belge takdim töreni sonrasında Kurum Başkanımız teknik sunumlar öncesi YBK larımız ile bir araya gelerek Kurum olarak YBK larımıza verdiğimiz değeri ve YBK lardan beklentilerimiz içeren kısa bir konuşma yapmıştır.

121219-18

Çalıştayın öğleden sonra teknik bilgilendirme bölümde ise, 2019 yılı sınav ve belgelendirme faaliyetleri MYK Sınav ve Belgelendirme Dairesi Başkanı Sayın Mehmet ORDUKAYA, YBK Paydaş Çalıştayı Sonuç Raporu Sınav ve Belgelendirme Dairesi Başkanlığı Birim Koordinatörü Sayın Elif Özlem BABAOĞLU, MYK Denetimlerinde karşılaşılan hususlar ise Denetim Dairesi Başkanı Sayın Nuri BİLSELOĞLU tarafından katılımcılar ile paylaşılmış ve katılımcılardan gelen sorular yanıtlanmıştır.

121219-19

121219-20

121219-21

121219-22

Ayrıca Çalıştay boyunca Meslek Standartları Dairesi Başkanlığında görevli sektör sorumluları ve MYK Yazılım ekibi birebir masabaşı danışmanlık ve hizmet sunarak katılımcıların sorunlarına çözüm üretmek üzere görev almışlardır. Yapılan görüşmelerde ulusal meslek standartları, ulusal yeterlilikler ve MYK Web Portal ile ilgili paydaşlarımızın görüş ve önerileri kayıt altına alınmıştır.

131219-2

Çalıştayın ikinci gününde Yetkilendirilmiş Belgelendirme Kuruluşlarının üst yöneticileri ve kalite yönetim temsilcilerinin farklı salonlarda yuvarlak masa düzeninde sınav ve belgelendirme sisteminin iyileştirilmesi, sürdürülebilirliğin sağlanması ve YBK ların karşılaştıkları temek sorunların çözülmesi hakkındaki görüş ve değerlendirmeleri alınmış ve özel bir yazılım sayesinde iletilen görüş ve değerlendirmelerin tüm katılımcılar tarafından internet üzerinden oylaması yapılarak iletilen görüş ve değerlendirmelerin önem dereceleri de tespit edilmeye çalışılmıştır.

121219-23

Çalıştay kapsamında YBK’larımız tarafından iletilen tüm hususlar kayıt altına alınarak daha sonra çalıştay sonuç raporu olarak kamuoyu ile paylaşılacaktır.

121219-24

Çalışma Hayatında Mesleki Yeterlilik Çalıştayının üçüncüsüne katılım sağlayan başta Sayın Bakanımız ve değerli protokol üyelerimize, Kurum paydaşlarımıza, Kamu Kurum ve Kuruluşlarımıza ve değerli Yetkilendirilmiş Belgelendirme Kuruluşlarımıza teşekkür ederiz.  

121219-25

121219-17

 
1586352998.187 - 08.04.2020 14:10:18 - 10.6.30.128 - [18.232.51.69]