Haberler Sınav ve Belgelendirme Dairesi Başkanlığı MYK, Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Hakkında Muğla’da Bilgilendirme Yaptı.
MYK, Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Hakkında Muğla’da Bilgilendirme Yaptı.

Muğla Orman Bölge Müdürlüğüne 15.04.2019 tarihinde gerçekleştirilen ziyarette ormancılık alanında belge zorunluluğu getirilen meslekler ile çalışan orman işçilerimizin belgelendirilmesi ve sektörde yürütülen mesleki yeterlilik faaliyetlerine yönelik karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu.

170419-1

Ziyaretin ardından S. S. Türkiye Ormancılık Kooperatifleri Merkez Birliği (Or-Koop) ve Muğla Orman Bölge Müdürlüğü’nün ev sahipliğinde Muğla Üniversitesi Mesleki Yüksek Okulu Konferans salonunda bilgilendirme toplantısı düzenlenerek tehlikeli ve çok tehlikeli işler kapsamında zorunlu hale getirilen "MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi" ile ilgili bilgilendirme yapıldı.

Muğla Orman Bölge Müdürü Vekili Enver Demirci açılış konuşmasında ormancılık alanında mesleki yeterliliğin öneminden bahsederek Mesleki Yeterlilik Kurumuna katkılarından ötürü teşekkür etti.

Mesleki Yeterlilik Kurumu Sınav ve Belgelendirme Dairesi Başkanı Mehmet ORDUKAYA açılış konuşmasında ülkemizde son yıllarda yürütülen belgelendirme faaliyetlerinde gelinen son noktaya değinerek Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu nitelikli ve belgeli işgücünün temin edilmesi ve tehlikeli iş kollarındaki iş kazalarının en aza indirilmesinde ulusal yeterlilik sisteminin büyük rol oynadığını belirtmiştir. 11 Kasım 2018 tarihinde yayımlanan tebliğde yer alan Orman Üretim İşçisi ve Orman Bakım İşçisi ulusal yeterliliklerinde getirilen belge zorunluluğu ile iş sağlığı ve güvenliği ve verimlilik noktasında sektöre bir değer katılacağını da ayrıca ifade etmiştir.

170419-2

Açılış konuşmalarını müteakip Sınav ve Belgelendirme Dairesi Başkanlığı MYK Birim Koordinatörü Elif Özlem BABAOĞLU, ulusal yeterlilik sistemi, çıktıları ve yürütülmekte olan sınav ve belgelendirme faaliyetleri ile MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu getirilen meslekler ile yaptırımlar ve teşvikler hakkında bir sunum gerçekleştirdi. Ardından Or-Koop Genel Müdürü Erdem KAPLAN gerçekleştirdiği sunumda belge zorunluluğu getirilen Orman Üretim İşçisi (Seviye 3) ve Orman Yetiştirme ve Bakım İşçisi (Seviye 3) meslekleri ile sınav ve belgelendirme süreçleri hakkında bilgilendirme yaptı.

170419-4

Bilgilendirme toplantısının son bölümünde ise katılımcılardan gelen sorular yanıtlandı.

170419-3

170419-4

 

 
1590378963.202 - 25.05.2020 04:29:43 - 10.6.30.127 - [3.226.76.216]