Haberler Sınav ve Belgelendirme Dairesi Başkanlığı Tutuklu ve Hükümlülerin Mesleki Yeterliliklerinin Belgelendirilmesine İlişkin Protokol İmzalandı.
Tutuklu ve Hükümlülerin Mesleki Yeterliliklerinin Belgelendirilmesine İlişkin Protokol İmzalandı.

II. 100 Günlük İcraat Programında yer alan, Adalet Bakanlığı Ceza İnfaz Kurumları İle Tutukevleri İşyurtları Kurumu Bünyesinde Hükümlü Ve Tutukluların Mesleki Yeterliliklerin Belgelendirilmesi eylemi kapsamında 12.02.2019 tarihinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Mesleki Yeterlilik Kurumu İle Adalet bakanlığı Ceza infaz kurumları ile Tutukevleri İşyurtları Kurumu arasında “Hükümlü ve Tutukluların Yeterliliklerinin Belgelendirilmesine ilişkin Protokol” imzalandı.

120219-2

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız Sayın Zehra Zümrüt Selçuk ve Adalet Bakanımız Sayın Abdülhamit GÜL tarafından imzalanan protokol ile cezaevlerinde bulunan tutukluların meslek standartları ve yeterliliklere uygun eğitime tabii tutularak MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi edinmeleri ve nitelikli ve belgeli olarak çalışma hayatına kazandırılması hedeflenmektedir. Protokol kapsamında dezavantajlı grup olarak tanımlanan hükümlü ve tutukluların edindikleri mesleki yeterlilikler MYK tarafından yetkilendirilmiş kuruluşlarca belgelendirilecektir.

 120219-3

 

Protokol İmza Töreni açılış konuşmasında Sayın Bakanımız hem ülkemiz adına hem de çalışma hayatımız adına böylesine önemli bir adım atmış olmaktan dolayı son derece memnuniyet duyduğunu ifade ederek çalışma hayatına Mesleki Yeterlilik Kurumunun bugüne kadar 820 ulusal meslek standardı sunduğunu ve uluslararası akreditasyona sahip 190 sınav ve belgelendirme kuruluşu ile birlikte yarım milyondan fazla vatandaşımızın mesleki yeterliliğinin belgelendirildiğini aktarmıştır. Sayın Bakanımız bu protokol ile hükümlü ve tutuklu vatandaşlarımızın mesleki yeterliliklerinin Kurumumuzca yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarınca belgelendirilmesi suretiyle topluma kazandırılacağı için protokol kapsamında işbirliği yapan Sayın Adalet Bakanımıza ve Adalet Bakanlığı yetkililerine teşekkür etti.

Protokol İmza Töreni açılış konuşmasında Sayın Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, İşyurtları Kurumu tarafından gerçekleştirilen mesleki eğitim faaliyetlerinin uluslararası geçerliliği olan Mesleki Yeterlilik Belgesi ile sonuçlanacak olmasından duyduğu memnuniyeti ifade ederek çalışma hayatının en önemli kurumlarından olan Mesleki Yeterlilik Kurumu ile İşyurtları Kurumumuzun yapacağı çalışmalar sonucunda belgelendirilecek hükümlü ve tutuklu vatandaşlarımızın iş hayatına kazandırılması ile devletin en temel görevlerinden birinin de yerine getirilmiş olacağını belirtti.

Açılış konuşmaları sonrasında işbirliği protokolü Sayın Bakanlarımızca imzalanarak yürürlüğe girdi.

120219-4

120219-5

120219-6

120219-4

 

 
1590621917.456 - 27.05.2020 23:58:57 - 10.6.30.128 - [18.208.132.33]