Haberler Meslek Standartları Dairesi Başkanlığı Mesleki Yeterlilik Kurumu ile Posta ve Telgraf Teşkilatı A.Ş. (PTT) Arasında Ulusal Meslek Standardı ve Ulusal Yeterlilik Hazırlama İşbirliği Protokolü İmzalandı
Mesleki Yeterlilik Kurumu ile Posta ve Telgraf Teşkilatı A.Ş. (PTT) Arasında Ulusal Meslek Standardı ve Ulusal Yeterlilik Hazırlama İşbirliği Protokolü İmzalandı

Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) ile Posta ve Telgraf Teşkilatı A.Ş. (PTT) arasında, Postacı ve Kargo Dağıtım Elemanı mesleklerine yönelik ulusal meslek standardı ve ulusal yeterlilik hazırlamak üzere 21 Mayıs 2019 tarihinde işbirliği protokolü imzalandı.

220519-1

Kurumumuzda gerçekleştirilen protokol törenine Kurum Başkanımız Sayın Adem CEYLAN, PTT A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Sayın Kenan BOZGEYİK, MYK Başkan Yardımcısı Sayın Metin KARAMAN, PTT A.Ş. Genel Müdür Yardımcıları Sayın Osman Çetinkaya ve Sayın Lale Seyhan ŞAİR, MYK Meslek Standartları Dairesi Başkanı Sayın Yaprak AKÇAY ZİLELİ, PTT A.Ş. Eğitim Daire Başkanı Sayın Fevzi ÇAKAR, PTT A.Ş. Eğitim Daire Başkan Yardımcısı Sayın Hakan YÖNDEN, Tanıtım ve Medya İlişkileri Daire Başkanı Sayın Gökhan TUNCER, Genel Müdür Danışmanı Sayın Hazel ACER ve Sayın Özcan ERCAN katılım sağladı.

Kurum Başkanımız Sayın CEYLAN törende yaptığı konuşmada, Mesleki Yeterlilik Kurumu’nun çalışma hayatına nitelikli eleman kazandırma, eğitim ve istihdam arasındaki uyumun sağlanması, üretim ve hizmet süreçlerinde kalite ve verimliliğin artırılması gibi hususlarda Kurumumuz faaliyetlerinin önemine değinmiştir. Postacılık mesleğinin hem geleneksel hem de tarihsel boyutlarına değinen Sayın CEYLAN, yıllardır icra edilen bu mesleğin niteliklerinin belirlenmesinin öneminden bahsetmiştir. Ülkede yaşayan vatandaşların çok önemli bir kısmının istifade ettiği meslekler olan postacılık ve kargo dağıtımının meslek standartlarına ve belirlenecek olan ulusal yeterliliklere göre mesleği icra etmelerinin hizmet kalitesinin arttırılmasında önemli olacağını vurgulamıştır. Söz konusu mesleklerde eğitim programlarının da hazırlanacak olan ulusal meslek standardı ve ulusal yeterlilikler kapsamında güncelleneceğine ve bu sayede nitelikli insan kaynağının gelişmesinde önemli bir rol oynayacağını ifade etmiştir. Ulusal meslek standartlarının ve ulusal yeterliliklerin belirlenmesinin ardından MYK tarafından bu alanlarda yetkilendirilen sınav ve belgelendirme kuruluşları aracılığıyla, ulusal yeterliliklerde belirlenen teorik ve performans sınavlarından başarılı olan adaylara ulusal ve uluslararası düzeyde geçerliliği olan MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi düzenleneceğini ifade etmiştir.

220519-2

220519-3

220519-4

PTT Genel Müdürü Sayın BOZGEYİK yaptığı konuşmada, bir dünya markası olmayı hedefleyen PTT’nin kendi çalışanlarının yetkinliklerinin ve yeterliliklerinin belirlenmesinin vatandaşa daha kaliteli hizmet sunmak adına yapılacak olan işbirliği protokolünün önemine değinmiştir. Daha müreffeh bir toplum hedefi doğrultusunda MYK ile yapılacak işbirliği kapsamında postacı ve kargo dağıtım elemanlarının mesleki yeterliliklerinin belirlenmesiyle birlikte çalışanlarının çok daha yetkin bir şekilde kamuya hizmet etmeye devam edeceğini ifade etmiştir. İlk etapta sahada çalışan 15.000’e yakın postacının belgelendirilmesinin hedeflendiğini ifade eden Sayın BOZGEYİK, ilerde yapılacak işbirliği protokolleriyle PTT bünyesinde çalışan diğer tüm personel için de benzer çalışmaların yapılmasını hedeflediklerini belirtmiştir.

220519-5

Yapılan konuşmaların ardından, işbirliği protokolü Sayın CEYLAN ile Sayın BOZGEYİK tarafından imzalanmış, basın mensuplarından gelen sorular yanıtlanmıştır.

220519-6

220519-1

 
1568910770.235 - 19.09.2019 17:06:29 - 10.6.30.127 - 18.206.16.123