Haberler Türkiye Yeterlilikler Çerçevesi Dairesi Başkanlığı TYÇ Kurulu 28. Toplantısı Gerçekleştirildi
TYÇ Kurulu 28. Toplantısı Gerçekleştirildi

Türkiye Yeterlilikler Çerçevesi (TYÇ) Kurulu Yirmi Sekizinci Toplantısı, 19 Kasım 2020 tarihinde Kurul Başkan Vekili ve TÜRK-İŞ temsilcisi Enis BAĞDADİOĞLU başkanlığında gerçekleştirilmiştir. Toplantıya Kurul üyelerinin yanı sıra Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve Yükseköğretim Kurulu (YÖK) temsilcileri de katılım sağlamıştır.

Toplantıda, son Kurul toplantısından bu yana yürütülen çalışmalar hakkında yapılan bilgilendirmenin ardından mevcut yeterlilik türleri listesi istişare edilmiş ve listenin bir sonraki Kurul toplantısında nihai hale getirilmesi kararlaştırılmıştır.

Toplantının ikinci bölümünde ise MEB ve YÖK sorumluluğundaki yeterlilik tür belirleyicileri istişare edilmiş ve oybirliğiyle kabul edilmiştir. Yeterliliklerin TYÇ’ye yerleşilmesinde kullanılacak referans dokümanlar olan yeterlilik tür belirleyicilerine buradan erişim sağlayabilirsiniz.

Toplantının son bölümünde ise Mesleki Yeterlilik Kurumu’nun “Çelik Kaynakçısı Mesleki Yeterlilik Belgesi”nin TYÇ’ye yerleştirilmesine yönelik başvurusu değerlendirilmiştir. Yeterliliklerin Türkiye Yeterlilikler Çerçevesine Dâhil Edilmesi Sürecinde Uygulanacak Usul ve Esaslar ve TYÇ Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanan İnceleme Raporu doğrultusunda yeterliliğin TYÇ’ye yerleştirilmesine oybirliğiyle karar verilmiştir. Böylece, Çelik Kaynakçısı Mesleki Yeterlilik Belgesi TYÇ’ye yerleştirilen ilk yeterlilik olmuştur.

10 yıldır yürütülen çalışmaların nihai hedefi, kalite güvencesi sağlanmış yeterliliklerin TYÇ’ye yerleştirilmesidir. Bu nedenle, yeterliliklerin TYÇ’ye yerleştirilmeye başlanması, TYÇ sürecinin önemli kilometre taşlarından biridir. Önümüzdeki süreçte de, yeterliliklerin TYÇ’ye yerleştirilmesine devam edilerek yeterliliklerin şeffaflığı, güvenilirliği ve hareketliliği ulusal ve uluslararası düzeyde artırılacaktır.

TYÇ’yi kaliteden ödün vermeden ve şeffaflık ilkesine bağlı kalarak uygulama gayretimize ve kararlılığımıza desteklerinden ötürü tüm paydaşlarımıza teşekkürlerimizi sunarız.

 
1638677199.802 - 05.12.2021 04:40:20 - 10.6.40.128 - [35.153.166.111]