Haberler Türkiye Yeterlilikler Çerçevesi Dairesi Başkanlığı Avrupa Mesleki Beceriler Haftasına Katıldık
Avrupa Mesleki Beceriler Haftasına Katıldık

Ülkemizin Avrupa Yeterlilikler Çerçevesi (AYÇ) Ulusal Koordinasyon Noktası olan Kurumumuz, 14-18 Ekim 2019 tarihlerinde Avrupa Komisyonu ve AB dönem başkanı Finlandiya işbirliğinde Helsinki’de düzenlenen ‘Avrupa Mesleki Beceriler Haftası’na katılmıştır.

2016’dan beri her yıl düzenlenen Avrupa Mesleki Beceriler Haftası’nın dördüncüsü bu yıl “Yeteneğini Keşfet!” sloganıyla gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda, mükemmellik ve kaliteyi öne çıkararak mesleki eğitim ve öğretimin cazibesini ve imajını artırmak; ayrıca, mesleki eğitim ve öğretimin sunduğu çok sayıdaki imkâna dair farkındalığı teşvik etmek hedeflenmiştir. Hafta kapsamında konferans ve çalıştaylar düzenlenmiş, eğitim kurumları ve işverenler ziyaret edilmiş ve eğitim elçileriyle bir araya gelinmiştir.

Avrupa ülkelerindeki eğitim ve öğretim sağlayıcılar, sivil toplum kuruluşları, kamu kurumları, işletmelerin yanı sıra UNESCO, ILO ve OECD gibi uluslararası kuruluşlardan yüzlerce kişiyi bir araya getiren Hafta’nın bu yılki konusu “Herkes için Mesleki Eğitim – Hayat için Beceriler” şeklinde belirlenmiştir. Dolayısıyla, mesleki eğitimin kapsayıcılık ve hayat boyu sürme özelliklerine vurgu yapılmıştır.

Avrupa Komisyonu tarafından AYÇ Danışma Grubu temsilcilerimiz Kurum Başkanı Sayın Adem CEYLAN ve Türkiye Yeterlilikler Çerçevesi Dairesi Başkanı Osman Seçkin AKBIYIK’ın davet edildiği 16-18 Ekim tarihlerindeki programın ilk gününün sabah bölümünde Espoo ilindeki OMNIA Eğitim Kurumu ziyaret edilmiş ve mesleki eğitimde beceri kazandırmaya yönelik uygulamalar yerinde incelenmiştir.

Programın ilk gününün öğlen bölümünde “Herkes için Mesleki Eğitim, Hayat için Beceriler Konferansı”na katılım sağlanmış, mesleki eğitimin küresel engellerin aşılmasındaki rolleri ve mesleki eğitimde mükemmellik, kapsayıcılık ve kariyer boyu öğrenme konuları ele alınmıştır.

Programın ikinci gününde ise Mesleki Eğitimde Mükemmellik başlıklı oturuma katılım sağlanmış, çalışma gruplarına katkı verilmiştir.

Programın ardından, Kurum Başkanı Sayın Adem CEYLAN, Avrupa Mesleki Beceriler Haftası ve çalışmalarımız hakkında bilgi vermek üzere Finlandiya Büyükelçimiz Sayın M. Vakur ERKUL’u makamında ziyaret etmiştir.

Avrupa Mesleki Beceriler Haftası resmi web sayfası için https://ec.europa.eu/social/vocational-skills-week/

Haberle ilgili diğer fotoğraflar için tıklayınız...

 
1642750349.863 - 21.01.2022 08:06:11 - 10.6.40.128 - [35.153.100.128]